5 jednoduchých životních návyků pro silnější imunitní systém

Imunitní systém nepřetržitě chrání naše těla před škodlivými vetřelci, jako jsou viry, bakterie a další patogeny. Přesto si sotva všimneme této složité sítě buněk, tkání a orgánů v práci. Pokud vás zajímá, jak můžeme pomoci a posílit imunitní systém, dobrou zprávou je, že to není tak složité, jak si myslíte.

Přestože se jedná o jeden z nejsložitějších biologických systémů, jaké známe, dodržování těchto 5 jednoduchých zásad životního stylu vám může pomoci posílit vaši imunitní odpověď, což povede ke zdravějšímu a odolnějšímu životu.

  1. Zdravá strava: Doplnění imunitního systému 

Vyvážená a na živiny bohatá strava je základem pro podporu silného imunitního systému. Zde je několik doporučených zdrojů výživy pro udržení stálého příjmu životně důležitých živin:

  1. Celorostlinné potraviny : Ovoce, zelenina, ořechy, luštěniny a další jsou skvělými zdroji vitamínů, antioxidantů a vlákniny. Antioxidanty jsou důležitou obrannou linií proti zánětům , zatímco vláknina z ovoce a zeleniny pomáhá zlepšit zdraví vašich střev a chrání před škodlivými patogeny, které běžně napadají trávicí trakt . 
  1. Fermentované potraviny : Může to znít neintuitivně, ale ve střevech potřebujete bakterie. Nebojte se, jsou to přátelé vašeho trávicího a imunitního systému. Tato skupina prospěšných bakterií se nazývá probiotika, běžně se vyskytující v potravinách, jako je jogurt a kimchi. Ve 3měsíční studii sledující účinek kysaného mléka na imunitní systém dětí vykazovala skupina pijící kysané mléko denně o 20 % méně infekčních onemocnění.
  1. Zdravé tuky : Zábavný fakt, tuk není zlý . Ve skutečnosti mohou být správné typy tuku prospěšné – dokonce životně důležité – pro funkce vašeho těla, včetně imunitního systému. Zahrnutí ingrediencí, jako je olivový olej a losos, může pomoci v boji proti zánětu a následně snížit riziko různých chronických onemocnění.
  1. Pravidelné cvičení: Posílení imunitních reakcí 

I když přehánění bude mít opačný účinek, bylo prokázáno, že správné množství pravidelné fyzické aktivity posiluje imunitní odpověď člověka a zlepšuje jeho schopnost detekovat infekce a bojovat s nimi. Ve skutečnosti studie zjistila, že jedinci s oslabenou imunitou reagují na vakcíny účinněji. 

Nejen to, ale bylo prokázáno, že mírné cvičení působí proti zánětům a předchází jim, což může oslabit imunitní systém a přispět k různým zdravotním problémům.

  1. Kvalitní spánek: Obnova a revitalizace imunitního systému 

Zatímco spíte, vaše tělo pokračuje v omlazení a opravách různých funkcí, včetně vašeho imunitního systému. Během hlubokého spánku se tělo zapojuje do nezbytných procesů, které opravují a obnovují imunitní funkce. Spánek je zásadní pro produkci cytokinů, proteinů, které regulují imunitní reakce a pomáhají v boji proti infekcím.

Různé věkové skupiny mají různé potřeby spánku, ačkoli váš spánkový chronotyp ovlivní i vaše specifické potřeby. Pokud jste dospělí, stačí 7+ hodin spánku. Dospívající se stále vyvíjejí a potřebují 8–10 hodin, zatímco dětem a kojencům prospívá spánek trvající až 14 hodin.

  1. Zvládání stresu: Vyrovnávání imunitního systému 

Pokud ještě nebyl prokázán, zánět je škodlivý pro váš imunitní systém. Stres a úzkost podporují záněty, kromě duševních onemocnění, dokonce tak daleko, že negativně ovlivňují imunitní reakce u dětí.

Praktiky mysli a těla, jako je meditace, jóga a hluboké dýchání, mohou pomoci zvládat stres a zlepšit imunitní funkce. Tyto postupy podporují relaxaci a snižují produkci stresových hormonů, což umožňuje imunitnímu systému fungovat efektivněji.

  1. Vyhýbání se škodlivým látkám: Ochrana imunitního systému 

Nadměrná konzumace alkoholu a kouření mohou zhoršit imunitní funkce a zvýšit zranitelnost vůči infekcím. Alkohol narušuje rovnováhu střevních bakterií a může oslabit imunitní odpověď. Kouření poškozuje dýchací systém, a proto je náchylnější k infekcím dýchacích cest.

Kromě toho minimalizace expozice toxinům a znečišťujícím látkám z životního prostředí pomáhá snižovat oxidační stres a záněty a podporuje imunitní zdraví. Volba přírodních čisticích prostředků, vyhýbání se pesticidům a zlepšování kvality vzduchu v interiéru – to vše může přispět ke zdravějšímu imunitnímu systému.