Odpočiňte si na cestě k lepšímu zdraví

Spánek je pro normální fungování těla stejně nezbytný jako konzumace jídla, pití vody a dýchání. Před spaním je podle odborníků nejdůležitější část dne. Vzhledem k tomu, že téměř třetinu našeho dne trávíme spánkem, dostatek odpočinku je životně důležitý pro udržení dobrého zdraví. Přerušení spánkových návyků a omezování zavřených očí může mít zničující zdravotní důsledky pro všechny tělesné systémy a pro zotavení ze zneužívání návykových látek.

Proč je spánek důležitý pro vaše zdraví?

Spánek je zásadní pro správný fyzický a duševní vývoj od narození do dospělosti a nedostatečný odpočinek může výrazně zvýšit riziko rozvoje chronických onemocnění v pozdějším věku. To, jak se cítíte, když jste vzhůru, totiž z velké části závisí na tom, jak jste spali. Jak špatný spánek zhoršuje vaše zdraví? 

  • Zdraví srdce: během normálního REM spánku se krevní tlak a srdeční frekvence zvyšují a snižují, jak se aktivuje parasympatický nervový systém. Narušení tohoto důležitého cyklu zvyšuje riziko srdečních onemocnění, infarktu, mrtvice, hypertenze a obezity.
  • Zdraví trávení: váš cirkadiánní rytmus neboli „tělesné hodiny“ určují, jak a kdy vaše tělo tráví různé molekuly, jako jsou tuky a sacharidy z potravin. Jíst v abnormálních časech může narušit, jak metabolizujete tyto látky, a může vést k kolísavé hladině cukru v krvi, přejídání a obezitě.
  • Zdraví mozku: spánek umožňuje mozku vstřebávat a zpracovávat informace získané v průběhu dne a je primárním časem pro tvorbu dlouhodobé paměti. Narušení normálního spánku vede k potížím se soustředěním, špatné paměti a emoční regulaci a kognitivním poruchám.
  • Buněčné zdraví: nejvíce se uzdravíte ve spánku, protože odpočinek je doba, kdy tělo maximalizuje produkci bílkovin a růstového hormonu, což umožňuje opravu tkání a buněčnou regeneraci, což obojí snižuje škodlivé účinky slunečního záření, užívání drog nebo alkoholu a zranění. nebo zánět. Spánek také pomáhá obnovit imunitní systém tím, že podporuje produkci klíčových složek bojujících proti nemocem, jako jsou bílé krvinky a cytokiny, opravující obranné mechanismy, které mohou být oslabeny zneužíváním návykových látek a stresem.
  • Zdraví pokožky: v noci také buňky produkují kolagen, protein, který dodává pleti strukturu a pružnost. Dostatek spánku může snížit výskyt vrásek a jemných linek, obnovit a zachovat váš mladistvý lesk. Odpočinek navíc zpřísňuje krevní cévy pod očima a odstraňuje nepříjemné tmavé kruhy a váčky.